Poprzednie edycje: Teatr-Akcje 2006
Teatr-Akcje Teatr-Akcje
 
PODZIĘKOWANIA PROGRAM INFORMACJE PRASOWE GALERIE WIDEO KSIĘGA GOŚCI!
<< powrót do listy informacji prasowych

Pierwszy tydzień Teatr-Akcji za nami.
W następnym tygodniu Teatr-Akcje przeniosą się do pasażu Grande-Synthe, na plac przed Muzeum Okręgowym, nad zalew “Arkadia” i ponownie na Kaczy Dołek oraz od Parku Konstytucji 3 Maja. To będzie bardzo intensywny czas.

We wtorek, 14 sierpnia, o godzinie 16, ulicami Chłodną i wokół parku Konstytucji 3 Maja przemaszeruje parada szczudlarzy. W parku do szczudlarzy z Teatru Form Czarno-Białych “Plama” i Teatru “Karton” ze Szczecina dołączą aktorzy z Polski, Ukrainy, Rosji i Litwy biorący udział w projekcie “Collective Creation”. Wieczorem, natomiast, również w parku, o godzinie 21, odbędzie się pokaz multimedialny z ubiegłorocznych Teatr-Akcji. Będzie to pokaz zdjęć i zapisów video fragmentów spektakli. W razie niepogody spotkanie odbędzie się w siedzibie Teatr-Akcji, przy ulicy Sejneńskiej 18.

W środę, 15 sierpnia, szczudlarze powędrują na Jarmark Wigierski. Będzie można ich tam spotkać o godz. 14.Tego samego dnia, o godz. 20.30, przed Muzeum Okręgowym będzie można obejrzeć monodram “A dzieci nie chcę mieć” w wykonaniu Katarzyny Pielużek z Teatru Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego. Autorką scenariusza, na motywach prozy Aglaji Veteranyi, rumuńskiej aktorki i pisarki, jest Agnieszka Kochanowska. Monodram wyreżyserował Przemysław Wiśniewski. Sztuka została nagrodzona w tym roku I nagrodą XXXVI Ogólnopolskich Spotkań Amatorskich Teatrów Jednego Aktora w Zgorzelcu.
Jest zapisem przerażających doświadczeń dziecka w kontakcie ze światem dorosłych. Bohaterka opisuje matkę, która co wieczór wisi za włosy pod kopułą cyrku, ojca zajętego kręceniem kiczowatych filmów, ciotkę zmieniającą kochanków jak rękawiczki i chodzącą do kostnicy żegnać zmarłych. Każda z tych osób wypowiada swoje credo, które zapada w pamięć dziecka, aby potem stać się podłożem wewnętrznych konfliktów, poczucia pustki i niemożności nawiązania kontaktu z samym sobą.
Pomimo że opowiadane przez dziecko historyjki są dla nas egzotyczne i zabawne - dla niego są śmiertelnie poważne.


W czwartek, 16 sierpnia, nad Zalewem Arkadia, o godz. 21 będzie można obejrzeć spektakl w wykonaniu międzynarodowej grupy uczestników projektu “Collective Creation”. Polacy, Ukraińcy, Rosjanie i Litwini spotkali się już w tamtym roku latem na Syberii. Tam wspólnie realizowali akcje teatralne. Po spektaklu, o godz. 22.30 będzie można porozmawiać z aktorami w siedzibie Teatr-Akcji, przy ulicy Sejneńskiej 18.
Na dwa dni, 17 i 18 sierpnia, w piątek i sobotę, Kaczym Dołkiem zawładną artyści sztuk wszelkich: kuglarze, szczudlarze, tancerze, śpiewacy, a także miłośnicy origami. Zaproszeni są zwłaszcza najmłodsi. I młodsi i starsi mogą się natomiast włączyć w akcję “Tysiąc żurawi” na szczęście dla Suwałk. W kulturze japońskiej jeden żuraw oznacza sto lat życia, Japończycy składają więc z papieru tysiąc żurawi, aby żyć długo w zdrowiu i szczęściu. Papierowe żurawie na Północy pofruną symbolicznie na dobrą wróżbę dla nas, wszystkich.
Warsztaty będą odbywały się w godzinach 11-13 i 15-17.


Również w sobotę, 17 sierpnia, o godz. 20, w pasażu Grande-Synthe odbędzie się spektakl “Szelestnica” w wykonaniu istniejącego od 31 lat Teatru Terminus a quo z Nowej Soli.
Teatr został założony przez Edwarda Gramonta. Ma w repertuarze prawie dwieście spektakli, z których znakomita część to pomysły lidera grupy, Edwarda Gramonta. Spora część spektakli "Terminus A Quo" to adaptacje utworów należących do kanonu literatury światowej, ale są też wśród nich utwory zupełnie nieznane. W dorobku teatru są też spektakle uliczne.

Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.
Zapraszamy!

Organizatorem Suwalskich Teatr-Akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze”, współorganizatorami: Teatr Form Czarno-Białych “Plama”, Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Dom Pracy Twórczej w Wigrach. Partnerami: Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Pizzeria- Galeria “Rozmarino”. Wsparcie informatyczne: DBS Systems. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, a także Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Sponsorem jest Market Budowlany “Kram”. Patronaty medialne: Radio Białystok, TVP Białystok, Tygodnik Suwalski, portal Suwalki.info.

Rzecznik prasowy festiwalu: Marta Winniczuk 0506 749 115


<< powrót do listy informacji prasowych
 
Copyright 2007 © Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"
Design: Sławek Warmbier