Poprzednie edycje: Teatr-Akcje 2006
Teatr-Akcje Teatr-Akcje
 
PODZIĘKOWANIA PROGRAM INFORMACJE PRASOWE GALERIE WIDEO KSIĘGA GOŚCI!
<< powrót do listy informacji prasowych

Na spotkanie z największą gwiazdą tegorocznych Suwalskich TeatrAkcji Teatrem Usta Usta w spektaklu “Cadillac” zapraszają Teatr Form Czarno-Białych “Plama” i Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze”. Przedstawienie odbędzie się 10 sierpnia, w piątek, w Parku Konstytucji 3-go Maja o godzinie 21.00. Zapraszamy

Usta Usta to poznański teatr off-owy założony przez Marcina Libera i Wojciecha Wińskiego, aktorów Teatru Biuro Podróży, jednocześnie twórców, którzy współpracują z innymi niezależnymi, poznańskimi scenami - Teatrem Ósmego Dnia i Teatrem Porywacze Ciał. Wojciech Wiński jest również aktorem gdańskiego Teatru Snów.
Marcin Liber i Wojciech Wiński współpracowali z Teatrem Ósmego Dnia przy realizacji spektaklu SABAT (1996) na podstawie MISTRZA I MAŁGORZATY Michaiła Bułhakowa. Obok wspólnych projektów dwójka założycieli niezależnej poznańskiej sceny podejmuje również samodzielne działania, kształtuje własną artystyczną drogę. Oboje współpracowali z poznańskim Teatrem Porywacze Ciał. Marcin Liber przygotował scenariusz spektaklu AUTOFOBIA (1996), w którym znalazły się niewielkie fragmenty MERRIT PARKWAY Levetrova, CHORUS 211 Jacka Kerouaca i KÓŁ WEWNĄTRZ KÓŁ Seamusa Heaneya. Bezpośrednią inspiracją do powstania przedstawienia stała się tragiczna śmierć w wypadku samochodowym aktora Teatru Biuro Podróży Andrzeja Rzepeckiego. Jednak ten spektakl prawie bez słów, w którym w rytmicznie pulsującym świetle ukazywano sugestywne obrazy z autostrady, stawał się przede wszystkim refleksją nad śmiercią. W realizacji AUTOFOBII brał udział także Wojciech Wiński. Marcin Liber współpracował przy kolejnych realizacjach Porywaczy Ciał - TECHNOLOGII SUKCESU (1998) i spektaklu VOL. 7 (2000). W TECHNOLOGII twórcy pokazywali ludzi nowej klasy, współczesnych, działających w utartych schematach yuppies, którzy pełnymi garściami czerpią z konsumpcyjnego świata. Kabaretowy, autotematyczny VOL. 7 był natomiast przedstawieniem o robieniu przedstawienia, w którym kpina, także z samych siebie, łączyła się z humorem karykaturą.
W 2000 roku Teatr Usta Usta i Porywacze przygotowali widowisko plenerowe SZTUCZNE ODDYCHANIE, w którym opowiadali o współczesnej skarlałej, pozbawionej sacrum cywilizacji i samotnych ludziach, nie potrafiących nawiązać emocjonalnych kontaktów.
Spektakl zatytułowany A (2000) przygotowany na podstawie TRYLOGII NOWOJORSKIEJ Paula Austera jest pierwszą samodzielną realizacją Teatru Usta Usta.

"Przedstawienie jest pastiszem, zabawą konwencją starego dobrego kryminału." - notowała Dorota Mrówka. - "Gdzieś w powietrzu unosi się duch Philipe'a Marlowe'a i atmosfera powieści Raymonda Chandlera przemieszana z filmami kryminalnymi sprzed 20 lat, pełnymi policyjnych pościgów po zatłoczonych ulicach Chicago." ("Gazeta w Katowicach", dodatek do "Gazety Wyborczej", 15.09.2000).

Dobry teatralny kryminał podszyty jest jednak poważnymi rozważaniami o naszej tożsamości i kłopotliwej dzisiaj, rozsypującej się coraz bardziej wewnętrznej integralności.

" 'A' pokazywane jest więc na scenie niezależnej. I tu też niespodzianka. Od twórców z tego kręgu przywykliśmy oczekiwać społecznego zaangażowania czy choćby tylko formalnych eksperymentów. Usta Usta niczego takiego nam nie proponują." - pisała Ewa Obrębowska-Piasecka. - "Dostajemy za to skondensowaną dawkę bardzo wyrafinowanego czarnego humoru i intrygę, która jest tyleż logiczno-detektywistyczną zagadką, co metafizycznym drążeniem zagadnienia bytu, ludzkiej tożsamości lub jej braku." (portal "Gazeta.pl" 28.01.2004)

Spektakl “Cadillac” powstał w 2002 roku. Widowisko rozgrywa się na centralnym placu miasta. Aktorzy i widzowie stają się uczestnikami konkursu, w którym stawką w jest czarny cadillac, symbol wiecznego szczęścia i bogactwa. Kto nie chciałby go mieć? "Spektakl budowany cytatami z masowej wyobraźni, z telewizyjnych gier i zabaw familijnych, które co niedziela przykuwają uwagę milionów, demaskuje tani blichtr naszych projekcji szczęścia".

Organizatorem Suwalskich Teatr-Akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze”, współorganizatorami: Teatr Form Czarno-Białych “Plama”, Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Dom Pracy Twórczej w Wigrach. Partnerami: Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki. oraz Pizzeria- Galeria “Rozmarino”. Wsparcie informatyczne: DBS Systems. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, a także Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Sponsorem jest Market Budowlany “Kram”. Patronaty medialne: Radio Białystok, TVP Białystok, Tygodnik Suwalski, portal Suwalki.info.

Rzecznik prasowy festiwalu: Marta Winniczuk 0506 749 115


<< powrót do listy informacji prasowych
 
Copyright 2007 © Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"
Design: Sławek Warmbier