Poprzednie edycje: Teatr-Akcje 2006
Teatr-Akcje Teatr-Akcje
 
PODZIĘKOWANIA PROGRAM INFORMACJE PRASOWE GALERIE WIDEO KSIĘGA GOŚCI!
<< powrót do listy informacji prasowych

Rozpędzają się II Suwalskie Teatr-Akcje – Kombinat Działań Teatralnych, na które zaprasza Teatr Form Czarno-Białych “Plama” i Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze”. Mamy nadzieję, że podobnie, jak w ubiegłym roku, uda nam się dzięki akcjom teatralnym ożywić różne przestrzenie naszego miasta. W tym tygodniu będzie to Kaczy Dołek i Park Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy też Państwa na naszej siedziby przy ulicy Sejneńskiej 18, gdzie będziemy dyskutować o przedstawieniach i spotykać się z ich twórcami oraz do Osinek, niedaleko Suwałk, gdzie odbędzie się pierwsze widowisko wyjazdowe. O wszystkich wydarzeniach będziemy informować Państwa na bieżąco, każdego tygodnia. Chcemy, aby Suwalskie Teatr-Akcje były wydarzeniem integrującym społecznie i artystycznie. Spotkaniem codzienności z działaniem teatralnym, ze sztuką, żywym uczestnictwem w kulturze. Zapraszamy Państwa do udziału w tej przygodzie.

Inauguracyjne przedstawienie pt. “THE BREMEN TOWN MUSICIANS” w wykonaniu niemieckiej grupy “Theater 62 Bremen” odbędzie się 8 sierpnia, w środę w jednym z naszych ulubionych miejsc, na Kaczym Dołku na Osiedlu Północ. Początek o godzinie 16. Na spektakl zapraszamy zwłaszcza najmłodszych, gdyż jego scenariusz oparty jest na motywach baśni braci Grimm.

Kolejnym mocnym uderzeniem będzie spektakl “Cadillac” Teatru Republika UstaUsta z Poznania. Widowisko nawiązuje do telewizyjnych reality-show i teleturniejów. Stawką w konkursie jest czarny cadillac, symbol wiecznego szczęścia i bogactwa. Przedstawienie odbędzie się 10 sierpnia, w piątek, w Parku Konstytucji 3-go Maja o godzinie 21.00.

Pierwsze przedstawienie wyjazdowe odbędzie się 11 sierpnia, w sobotę, w Osinkach koło Suwałk. Będzie to “Missa Pagana” Mieczysława Litwińskiego i Teatru Węgajty we współpracy z Teatrem Form Czarno-Białych Plama. Aktorzy mówią o spektaklu jak o wędrówce do słów poematu Edwarda Stachury. Prezentację spektaklu zaplanowaliśmy na godzinę 18.30. Autobus MZK dowiezie chętnych na spektakl z Parku Marii Konopnickiej o godzinie 18.00, po drodze zatrzyma się o godzinie 18.05 na przystanku przy DPS “Kalina” na ul. Pułaskiego. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z aktorami w siedzibie Teatr-Akcji, ul. Sejneńska 18, godzina 21.30.

Teatr Wiejski "Węgajty" powstał w 1986 r. Był jedną z pierwszych grup teatru alternatywnego w Polsce. Jednocześnie szybko wybrał własną drogę, zakorzenienia w tradycji wieloetnicznej i multikulturalnej, którą podąża do dziś. Pierwsze spektakle "Wegajt" wywołały też duże wrażenie na festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Widziano w nich elementy nowego "wiejskiego" nurtu w polskim teatrze. Były to jednocześnie poszukiwania w dziedzinie pieśni ludowej i teatru obrzędowego. W połowie lat 90. pojawiły się nowe wyzwania. Doszło do przeobrażeń wewnątrz zespołu. Od tego momentu prace "Węgajt" prowadzone są w dwóch nurtach: "Scholi", pod kierunkiem Wolfganga Niklausa oraz "Projektu Terenowego" pod kierunkiem Wacława Sobaszka. "Schola" zajęła się pracą nad rekonstrukcją dramatu liturgicznego. "Projekt Terenowy" pracuje w obszarze żywych form obrzędowych, jako inspiracji dla teatru. Zespół stworzył spektakle, których tworzywem był fiński epos "Kalevala" (2000), oraz mickiewiczowskie "Dziady" (2002). W ostatnim czasie zespół "Projektu Terenowego" pracuje nad nowym sformułowaniem stosunku do świata polskiej tradycji. Materią literacką nowego spektaklu stworzonego w Węgajtach stały się dwa utwory Witolda Gombrowicza "Ślub" oraz "Trans-Atlantyk". Organizatorem Suwalskich Teatr-Akcji jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej “Nie Po Drodze”, współorganizatorami: Teatr Form Czarno-Białych “Plama”, Młodzieżowy Dom Kultury w Suwałkach, Dom Pracy Twórczej w Wigrach. Partnerami: Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki. oraz Pizzeria- Galeria “Rozmarino”. Wsparcie informatyczne: DBS Systems. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji J&S Pro Bono Poloniae, a także Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Sponsorem jest Market Budowlany “Kram”. Patronaty medialne: Radio Białystok, TVP Białystok, Tygodnik Suwalski, portal Suwalki.info.

Rzecznik prasowy festiwalu: Marta Winniczuk 0506 749 115


<< powrót do listy informacji prasowych
 
Copyright 2007 © Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej "Nie Po Drodze"
Design: Sławek Warmbier